Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Sólyom László visszautasította a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvény aláírását, a köztársasági elnök szerint ugyanis összeférhetetlen az Európai Unió jogával. Eközben az LMP is alkotmányossági aggályokat vetett fel a közigazgatási államtitkári vétóval kapcsolatban.
Sólyom László visszaküldte a kormánytisztviselők jogállásával kapcsolatos törvényt az Országgyűlésnek, az Európai Unió jogára hivatkozva. Az EU Alapjogi Chartája ugyanis tiltja a munkavállalók indokolatlan elbocsátását. A múlt kedden elfogadott törvény pedig pontosan ezt tenné lehetővé: indoklás nélkül, két hónap felmondási határidővel lehetne felmenteni az új kormánytisztviselőket.
Alkotmányossági aggályra hívja fel a figyelmet a Lehet Más a Politika is: a párt szerint ellentétes az alaptörvénnyel az, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára megvétózhatja más tárcák tisztségviselőinek kinevezését. Az LMP arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy ez a miniszterek vezetéshez való jogát korlátozza, mivel olyan személy bírálhatja őket felül, akivel nincsenek hierarchikus viszonyban. Ez pedig a miniszterek ágazatirányító tevékenységét korlátozza, ami pedig az Alkotmány 37. § (2) bekezdésébe ütközik.